top of page

Sposób pracy

  • Jak wyglÄ…da pierwsze spotkanie?

Na pierwszej sesji porozmawiamy o tym, z czym teraz mierzysz siÄ™ w swoim życiu, jakie tematy chcesz poruszać w trakcie terapii, być może pojawiÄ… siÄ™ cele, które bÄ™dÄ… wyznaczać kierunek terapii. BÄ™dÄ™ też pytaÅ‚a o Twoje otoczenie, rodzinÄ™, historiÄ™ pochodzenia.

​

Zwykle proponujÄ™ trzy spotkania konsultacyjne - sÄ… to spotkania zapoznawcze, również dla Ciebie. W trakcie pierwszych spotkaÅ„ możesz zobaczyć kim jestem, jak pracujÄ™ i zdecydować czy chcesz akurat ze mnÄ… kontynuować terapiÄ™. W trakcie terapii bÄ™dziemy poruszać trudne tematy i dlatego ważne, żeby miÄ™dzy terapeutÄ… i klientem byÅ‚o możliwe nawiÄ…zanie zaufania.

 

Podczas pierwszych spotkaÅ„ zawierany jest kontrakt terapeutyczny - umowa pomiÄ™dzy terapeutÄ… a klientem dotyczÄ…ca  warunków formalnych np. odwoÅ‚ywania sesji i celów terapii.

​

Możesz też przyjść na pierwsze spotkanie nie majÄ…c konkretnego celu czy zaÅ‚ożenia pracy nad jakimÅ› tematem, może po prostu dzieje siÄ™ z TobÄ… coÅ› takiego, czego nie umiesz nazwać. Spotkania ze mnÄ… mogÄ… Ci pomóc zrozumieć siebie i dajÄ… możliwość przeżycia trudnych chwil z kimÅ›, nie w samotnoÅ›ci.

​

  • Jak pracujÄ™? Zasady spotkaÅ„

Sesje terapeutyczne odbywajÄ… siÄ™ raz w tygodniu w wyznaczonym terminie i trwajÄ… 50 minut.

​

W trakcie sesji rozmawiamy, czasem sÅ‚ucham, o tym co chcesz mi opowiedzieć, czasem zadajÄ™ pytania. Do Ciebie należy decyzja czy chcesz odpowiedzieć na zadane pytanie i ile chcesz mi opowiedzieć. 

​

W trakcie terapii mogÄ… pojawić siÄ™ różne trudne dla Ciebie do przeżywania emocje, również skierowane do mnie. MogÄ… siÄ™ pojawić myÅ›li o rezygnacji z terapii lub nieobecnoÅ›ci na sesji. Bardzo wtedy zachÄ™cam do spotkania ze mnÄ… i podzielenia siÄ™ trudnymi przeżyciami w trakcie sesji, żebyÅ› nie przeżywaÅ‚/a ciężkich emocji w samotnoÅ›ci. OczywiÅ›cie w miarÄ™ Twoich możliwoÅ›ci w danym momencie.

​

To, o czym rozmawiamy na sesji jest poufne. Podobnie sama informacja o tym, że uczestniczysz w terapii jest objęta tajemnicą,
 

Płatności

 

Trzy pierwsze sesje konsultacyjne sÄ… pÅ‚atne na miejscu gotówkÄ…. Konsultacje sÅ‚użą wspólnemu zapoznaniu siÄ™, z Twoim problemem, z moimi metodami pracy, Twojemu zastanowieniu siÄ™ czy chcesz być w procesie psychoterapii. 

​

JeÅ›li po konsultacjach podejmiesz decyzjÄ™ o pracy psychoterapeutycznej ze mnÄ…: 
OpÅ‚ata za sesje odbywa siÄ™ z góry za caÅ‚y miesiÄ…c przelewem na konto bankowe. 

​

Zasady odwoływania sesji

​

W przypadku odwoÅ‚ania umówionej sesji ustalam indywidualnie z klientem dodatkowy termin spotkania w danym miesiÄ…cu. 

​

ProszÄ™ o odwoÅ‚anie sesji do 24 godzin przed umówionÄ… sesjÄ… przez wysÅ‚anie do mnie smsa. Sesje odwoÅ‚ane w czasie krótszym niż 24 godziny przed umówionym spotkaniem wiążą siÄ™ z peÅ‚nÄ… opÅ‚atÄ… za nieobecnÄ… sesjÄ™. 

​

Maile i telefony odbieram w dni powszednie w godzinach 10-20. Jeżeli nie będę mogła odebrać, oddzwonię.
 

  • Ile trwa terapia?

Najpierw o czasie terapii - spotykamy się raz w tygodniu przez 50 minut. Ważne jest zachowywanie ciągłości spotkań.

 

Czas terapii zależy od problemu i Twojej gotowości do pracy.

Terapia w nurcie Gestalt jest dÅ‚ugoterminowa i ogólnie mogÄ™ odpowiedzieć, że trwa powyżej roku. JeÅ›li schematy naszych reakcji sÄ… mocno utrwalone, skuteczniejsza bÄ™dzie dÅ‚uższa praca na gÅ‚Ä™bszym poziomie, co wymaga czasu. Proces przemiany w terapii jest powolny, ma swoje indywidualne tempo uzależnione od wielu czynników. Terapia dÅ‚ugoterminowa trwa tyle, ile jest potrzebne, a o jej zakoÅ„czeniu zdecydujemy wspólnie.

 

Możemy też ustalić krótszy czas terapii, konkretny cel i po okreÅ›lonym okresie czasu np. po póÅ‚ roku ustalić co dalej, czy kontynuujemy czy koÅ„czymy terapiÄ™. Jestem otwarta na rozmowy na ten temat w zależnoÅ›ci od Twoich potrzeb.

​​

Zapraszam

O terapii Gestalt i innych

  • Co to jest nurt Gestalt? Jakie sÄ… inne nurty psychoterapii?

​

W terapii Gestalt czynnikiem leczÄ…cym jest relacja miÄ™dzy klientem a terapeutÄ…. Ważne jest to, co siÄ™ dzieje miÄ™dzy klientem i terapeutÄ… tu i teraz, w gabinecie terapeutycznym. W takiej relacji odtwarzajÄ… siÄ™ schematy, emocje i myÅ›li, których klient doÅ›wiadcza i stosuje w swoim życiu. W sytuacji terapeutycznej, klient ma szansÄ™ na przeżycie swoich utartych schematów w bezpieczny sposób z terapeutÄ…, wyjÅ›cia poza swój standardowy sposób reagowania i znalezienie nowej perspektywy i bardziej elastycznego, adaptacyjnego sposobu przeżywania siebie i Å›wiata.

​

W nurcie Gestalt terapeuta aktywnie towarzyszy klientowi, reaguje na klienta, prowadzi z nim dialog i dostosowuje siÄ™ do niego. Terapeuta tak prowadzi z klientem dialog, aby naprowadzić go na znalezienie rozwiÄ…zania najlepszego dla siebie, gÅ‚Ä™bszego zrozumienia siebie i problemu w kontekÅ›cie Å›rodowiska, w którym klient żyje.

​

Gestalt zakÅ‚ada, że czÅ‚owiek jest wiÄ™cej niż sumÄ… części. Jego psychika, ciaÅ‚o i duchowość stanowi jedność. CzÅ‚owiek posiada naturalnÄ… możliwość radzenia sobie w trudnych sytuacjach i adaptacji do zmiany, która może być ograniczona przez wpÅ‚ywy Å›rodowiska - dzieciÅ„stwa czy tego, w którym żyje teraz.  Celem terapii Gestalt jest zrozumienie, że te ograniczenia kiedyÅ› byÅ‚y czÅ‚owiekowi potrzebne, być może nawet ratowaÅ‚y mu życie. Te usztywnienia sÄ… skryptem, którego siÄ™ nauczyÅ‚, a w trakcie terapii klient może jest bezpiecznie odtworzyć i przeżyć na nowo, a potem znaleźć inny sposób radzenia sobie zgodny z jego potrzebami.  

​

IstniejÄ… inne nurty terapeutyczne, które tutaj tylko wymieniÄ™: poznawczo-behawioralny, psychodynamiczny, systemowy, psychoanalityczny, humanistyczny, integracyjny.

​

W przypadku wyboru nurtu warto jest zastanowić siÄ™, który nurt jest nam bliższy pod wzglÄ™dem zaÅ‚ożeÅ„. Praca terapeutyczna w nurcie, z którego zaÅ‚ożeniami siÄ™ identyfikujemy bÄ™dzie skuteczniejsza.

​

  • Jak wybrać psychoterapeutÄ™?

​

Relacja z terapeutÄ… ma duży wpÅ‚yw na powodzenie terapii. 
W gabinecie bÄ™dziemy opowiadać terapeucie trudne dla nas historie, przeżywać różne emocje - pÅ‚akać, zÅ‚oÅ›cić siÄ™ czy bać. Bardzo ważne, aby czuć, że terapeuta jest odpowiedniÄ… osobÄ… dla nas bÄ™dziemy w stanie mu zaufać w ciężkich momentach terapii czy swojego życia.  W terapii bÄ™dziemy mierzyć siÄ™ z różnymi sytuacjami i powinniÅ›my siÄ™ czuć bezpiecznie.


Możemy również wziąć pod uwagÄ™ w jakim nurcie pracuje terapeuta. Może być również istotne czy jest kobietÄ… czy mężczyznÄ…, w jakich obszarach udziela pomocy.

 

Terapeuci sÄ… różni, wiÄ™c jeÅ›li czujemy, że podczas pierwszych spotkaÅ„ terapeuta nam z jakiejÅ› przyczyny nie pasuje - szukajmy do skutku osoby, która jest dla nas odpowiednia. 


W kwestii formalnej terapeuta powinien mieć ukończoną lub być w trakcie skolenia w certyfikowanej szkoły psychoterapeutycznej oraz pracować pod stałą superwizją.
O sprawy formalne - szkoÅ‚Ä™, doÅ›wiadczenie, nurt możemy zawsze zapytać w trakcie pierwszych konsultacji.   
  

  • Czym siÄ™ różni psycholog od psychoterapeuty?

​

Psycholog czyli magister psychologii zajmuje siÄ™ np. DiagnozÄ… psychologicznÄ…, mogÄ… pracować w poradniach, placówkach szkolnych, wykonywać testy kompetencji zawodowych, udzielać wsparcia psychicznego np. w szpitalu czy w placówkach interwencji kryzysowej. Psycholog nie ma kompetencji do prowadzenia psychoterapii, chyba, że jest w trakcie szkolenia psychoterapeutycznego. Psycholog może udzielać doraźnego wsparcia, ale jeÅ›li potrzebujemy dÅ‚ugotrwaÅ‚ej zmiany w życiu, należy udać siÄ™ do psychoterapeuty.  

 

Psychoterapeuta jest osobÄ…, która ma wyksztaÅ‚cenie wyższe (nie tylko psychologiczne) i ukoÅ„czyÅ‚a kilkuletniÄ… szkoÅ‚Ä™ psychoterapii lub jest w trakcie takiego szkolenia. Psychoterapeuta posiada predyspozycje do zawodu, które sÄ… sprawdzane podczas rekrutacji do szkoÅ‚y psychoterapeutcznej. Psychoterapeuta powinien przejść swojÄ… wÅ‚asnÄ… psychoterapiÄ™. Psychoterapeuta jest narzÄ™dziem pracy w gabinecie i bardzo ważne, aby miaÅ‚ przepracowane swoje problemy i  rozumiaÅ‚ co siÄ™ z nim dzieje w kontakcie z klientem. CzÄ™sto psychoterapeuta odbywa staż kliniczny w szpitalu. Psychoterapeuta powinien też odbywać regularne superwizje czyli spotkania, w których pracuje z bardziej doÅ›wiadczonym od siebie specjalistÄ…, omawiajÄ…c swojÄ… pracÄ™, aby lepiej pomóc swoim klientom.

 

Psychiatra jest lekarzem medycyny i zajmuje siÄ™ diagnozowaniem zaburzeÅ„ oraz doborem odpowiednich leków. Czasem stan jest na tyle trudny, że warto jest wspomóc siÄ™ lekami, aby móc pracować nad sobÄ… w terapii. JeÅ›li zajdzie taka potrzeba, psycholog lub psychoterapeuta może zasugerować wizytÄ™ u psychiatry.   

bottom of page